windsurf___kitesurf__800x600_

mój Wind & Kite dekalog


Zbliżają się wakacje, będziemy nad wodą, rodzinnie z dziećmi lub z przyjaciółmi. Wszyscy chcemy bezpiecznie poruszać się na wodzie, pozwoliłem sobie zatem stworzyć własny materiał  wind & kite dekalog.

Materiał ogólny ale przydatny, każdy kto pływa powinien wiedzieć o tych zagadnieniach …

Dla uproszczenia zastosowałem tu termin żeglarz odnosząc się do żeglującego obojętnie czy to przy pomocy kite czy deski z żaglem. Może lepiej pasowałoby słowo deskarz ale termin ten kojarzony jest w zasadzie tylko z windsurfingiem.

1. Wybór warunków do pływania, ubiór
Każdy powinien żeglować odpowiednio do swoich umiejętności oraz warunków panujących na wodzie, biorąc pod uwagę również warunki atmosferyczne i te panujące na akwenie. Pamiętajmy o sprawdzaniu prognozy także w dniu pływania. Wystrzegajmy się żeglowania w warunkach burzowych. Dobrze też jest znać akwen a jeżeli nie znamy to wypytać lokalesów.

Ubierajmy się odpowiednio do warunków (temp. powietrza, wody, wiatr, inne). Mogą się one zmienić błyskawicznie w niekorzystne dla nas.

2. Wzgląd na inne osoby
Każdy żeglarz bez względu na swój poziom zaawansowania powinien zachowywać się w taki sposób aby nie stwarzać niebezpieczeństwa czy szkody dla innej osoby ani na brzegu ani na wodzie.3. Wybór kierunku żeglowania ( halsu)
Każdy żeglarz musi wybierać taki hals aby uniknąć zderzenia z innym żeglarzem, wędkarzem, kajakarzem itp. czy też przeszkodą znajdującą się przed nim lub w pobliżu.
Po prostu należy cały czas obserwować wodę wokół siebie, zwłaszcza że ostatnio sporo jest pływaków a ich bojka typu ”pamelka” czasem dla nas jest słabo lub w ogóle niewidoczna, zwłaszcza przy słabej widoczności czy większej fali.

4. Wyprzedzanie, mijanie, wykonywanie tricków
Wyprzedzać można od strony zawietrznej czy nawietrznej ale tylko w takiej odległości, która zapewni wyprzedzanemu żeglarzowi wystarczającą przestrzeń dla wszelkich jego manewrów.
Mijać się należy z zachowaniem wystarczającej odległości od siebie oraz zgodnie z podstawowymi przepisami prawa drogi.
Jeżeli robimy zwrot, trick, skok itp. upewniajmy się czy mamy wystarczająco miejsca a w pobliżu nie ma przeszkód.

 
5. Przestrzeganie podstawowych przepisów prawa drogi
Dla celów rekreacyjnych w zasadzie wystarczyłoby przestrzegać tych trzech przepisów prawa drogi żeby zminimalizować możliwości występowania kolizji. W sezonie na wielu popularnych akwenach jest bardzo ”gęsto” od deskarzy i kajciarzy. Chwila nieuwagi lub nonszalancji i wypadek gotowy. Pamiętajmy:
a/ żeglując lewym halsem (lewa ręka masztowa, żagiel po prawej stronie deski patrząc od rufy w kierunku dziobu, wiatr wieje w lewy bark) musimy ustępować żelującym prawym halsem (prawa ręka masztowa, żagiel po lewej stronie deski patrząc od rufy w kierunku dziobu, wiatr wiej w prawy bark). Będąc na prawym halsie (z prawem drogi) warto już z daleka okrzykiem ostrzec drugiego żeglarza, który jest na kursie kolizyjnym z nami a prawa drogi nie ma. Samemu też należy zrobić wszystko żeby do kolizji nie dopuścić.
b/ żeglując od strony nawietrznej ustępujmy tym, co żeglują po naszej stronie zawietrznej.
c/ żeglując szybciej od innych ustępujmy im i omijajmy ich w bezpiecznej odległości.

Pamiętajmy, najważniejsza jest w tej zabawie głowa, myśleć, patrzeć wokół i jeszcze raz myśleć co się robi.

6. Zostawianie sprzętu na brzegu (plaży)
Każdy żeglarz musi znać bezpieczne sposoby pozostawiania swojego sprzętu na brzegu.
Jeżeli podmuch wiatru zabierze nasz sprzęt i ten uszkodzi kogoś lub czyjeś mienie, to my za to odpowiadamy.7. Odpowiedzialność cywilna
Windsurfing, kitesurfing to sporty o charakterze zwiększonego ryzyka (ekstremalne). Różne rzeczy mogą się przytrafić. Nie da się wyeliminować całkowicie ryzyka ale można je minimalizować przez stosowanie się do reguł dekalogu.
Jednak jeżeli już przytrafi nam się wypadek z naszym udziałem warto posiadać odpowiednią polisę OC.
Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy też świadek musi
w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

8. Wzywanie pomocy na wodzie
Jeżeli potrzebujemy pomocy z zewnątrz wykonujemy skrzyżne ruchy ramion nad głową (+okrzyki) bądź trzymamy ręce nad głową w kształcie litery Y (yes).

9. Obowiązek udzielenia pomocy
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.
Wystarczy podpłynąć i dowiedzieć się co się stało. Jeżeli nie możemy pomóc udajmy się do brzegu w celu powiadomienia odpowiednich służb lub wezwać (zorganizować) pomoc.

10. Inne, ważne
Żeglarz powinien mieć ze sobą 3-5m mocnej, zapasowej linki ok. 4-5mm grubości. Można ją dowiązać z tyłu pasa trapezowego lub upchnąć w kieszonkę żagla przy rogu halsowym (jeżeli taka w Waszym żaglu występuje). Może się okazać bardzo przydatna.

Warto też mieć telefon w aquapack’u ze sobą np. na ramieniu.

Miejcie wpisane numery alarmowe w swoich telefonach:
112 numer alarmowy jednolity w krajach UE

601 100 100 w Polsce WOPR
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *